Kalender

Det sker 2017

Juli
Tirsdag 18. Klokken 11 – H.C. Andersens og Riborg Voigt
Som en del af Øhavsmuseets sommerprogram fortæller Maria Junghans om digterens møde med købmandsdatteren Riborg Voigt, og fortæller eventyret “Hyrdinden og Skorstensfejeren”, der er inspireret af romancen mellem de to unge.
Hvor: Den Gamle Gård, Holkegade 2, Fåborg

Mandag 24. Klokken 17 – “Alt inden for krig og kærlighed” + “Stenen der løj”
Fåborg Fortællescene går ind i tredje sæson og Esther Rützou har inviteret Maria Junghans til at fortælle om alt det der sker inden for krig og kærlighed. Selv fortæller Esther Rützou historien om stenen der løj.
Hvor: Den Gamle Gård, Holkegade 2, Fåborg
Entré: 75 kroner

August

Tirsdag 22. klokken 16.00 – 16.45 “FODREISE III” – En anderledes rejse til fods gennem Andersens liv og værk med performance og fortælling. Læs mere i festivalens program: H.C. Andersen Festivals

Onsdag 23. Klokken 18:30 – 20:00 “Savn & brand – skæbnefortællinger på museum” – en samtale mellem Mette Broch Jacobsen, museumsinspektør ved Øhavsmuseet og Maria Junghans om arbejdet med den prisvindende udstilling “Savn & brand”.
Hvor: Teater 95 B, Vestergade 95b, Odense C

Torsdag 24. klokken 16:00 og 19:00 “FODREISE III” – En anderledes rejse til fods gennem Andersens liv og værk med performance og fortælling. Læs mere i festivalens program: H.C. Andersen Festivals

Fredag 25. Fortællinger på Kulturmødet Mors – mere information følger, når programmet er fastlagt.

September

16. – 17. Fortællefestival – Nørre Vosborg – Mere information følger, når programmet er fastlagt

 

Det skete:

2017
Juni
11. “Ræk mig din hånd” – Broholm Slot
14. “Sandt eller falsk” – Nordfyns Højskole

Maj
10. Story Slam Danmark Åbent, Læretiden – Vallekilde Højskole
16.  Story Slam Danmark Åbent, “Du sku’ bare vide…” – Vestjyllands Højskole
31. Finale i Story Slam Danmark Åbent – Den Frie Læreskole

April
5. Story Slam Danmark Åbent, “Et gemmested” – Vrå Højskole
14. “Tangoens rytme” – Sønderborg Højskole
19. Story Slam Danmark Åbent, “Gør det selv” – Vordingborg
26. Story Slam Danmark Åbent, “En drøm” – Ry Højskole
27. Story Slam Danmark Åbent, “En nabo” – Grundtvigs Højskole

Marts
22. Klokken  Prøveforestilling H. C. Andersen Trail version 2.0 – Broholm Slot
28. Story Slam Danmark Åbent, “Det lød så godt” – Rødding Højskole
9. Story Slam, vært på Uteater, Odense

Februar
9. Story Slam, vært på Uteater, Odense
15. Fortællinger fra hele verden – for børn, Vollsmose Kulturhus

Januar
25. Story Slam Danmark Åbent, Ollerup Frie Læreskole.
31. Workshop for foreningen danske døvblinde FDDB, Fuglsangcentret, Fredericia
23. Story Slam Danmark Åbent, Festen, Ryslinge Højskole

2016
December
Torsdag 15. Story Slam – Grand Slam Finale

November
Torsdag 3. “For Frihed og Lighed”, Broholm Slot
Fredag 4. “Gys og gru”, Brenderup Realskole
Lørdag 5. Gæst hos Aupair Outrair med “Burlesque”, Bøssehuset,  København
Onsdag 9.  Workshop – Story Slam, Uteater
Fredag 11. “Hjerternes lys – Englenes dans” i samarbejde med domorganist Randi Mortensen, Odense Domkirke
Søndag 27.  Lytteriet, “Min værste og bedste jul”, Dokk1, Århus

Oktober
Onsdag 12. RUS – Real (Unlived) Stories, CB2 cafe, Cambridge

September
Torsdag 1. Story Slam + Workshop – Konferencier og værtMungo Park, Kolding
Lørdag 10. “Tangoens Rytme”, Kulturhuset Karens Minde, København
fortællefestival.Søndag 11. “RUS – Ren, Upålidelig Sandhed”
Tirsdag 13. “Historien om Klædefabrikken”
Fredag 16. “En bid af Brandts”, SPIS Odense Food Festival

August
Mandag 22. Pop-up fortællinger, Odenseanske bybusser
Tirsdag 23. “Fodreise”
En proformanceforestilling med dans, fortælling og musik i samarbejde med dramaturg og instruktør Inger Birkestrøm Juul.
Onsdag 24. Pop-up fortællinger, Odenseanske bybusser
Torsdag 25. “Fodreise”
En proformanceforestilling med dans, fortælling og musik i samarbejde med dramaturg og instruktør Inger Birkestrøm Juul.
Fredag 26. “Den lille Idas blomster” fortolkning af H.C. Andersen
I samarbejde med H.C. Andersen Centret, Odense Domkirke
Workshop i Story Slam historier
Story Slam Speciel Edition “Vild Ungdom – Herfra min verden går…”, Teater 95B.
Lørdag 26. RUS – Ren (Upålidelig) Sandhed
Med gæstefortællere Chanet Deleuran, Niss Stricker og Mads Lund. Teater 95B.

Juni
Fredag 10. – Lørdag 11. “Fisk et andet sted”, “Et tilfældigt møde”, “Niels og modstandskampen”, “Burlesque” m.fl.,  HEARTLAND festival – Egeskov slot
Fredag 22. – Søndag 24.”Forbindelsen til Clara” + “Godnat og sov godt” –  Vrå Story-IN
Søndag 24. – Lørdag 30. Nordisk Fortælleseminar, Ry Højskole
Maj
Torsdag 12. Vært for Story Slam, Odense
Lørdag 21. Potpurri af fortællinger hos Kunst & Håndværk, Odense

April
Torsdag 14.  “Forbindelsen til Clara” – Broholm Slot

Marts
Torsdag 31. “Godnat og sov godt” – UTEATER
Onsdag 2. Workshop i at fortælle selvoplevede story slam historier.

Februar
Onsdag 2. Workshop Story Slam – Uteater
Torsdag 11. Story Slam
Fredag 12. Åbning af udstillingen “Savn & brand”, Fåborg Arrestmuseeum.

Januar
Søndag 31. “Vintermatiné og Brunch” – Broholm Slot

2015

December
Tirsdag 1. “Den hellige nat” af Selma Lagerlöf, samt “Den lykkelige prins” af Oscar Wilde.- Tidens Samling
Fredag 4. “Byens Lys” – Historisk vandring i julens lys, Odense

November
Lørdag 21. “Ræk mig din hånd”, Vejstrup Valgmeninghed
Torsdag 12. Story Slam – Grand Finale, Uteater, Odense
Torsdag 5. “Stemmer i mørket” – Broholm Slot
“Kufferten” – en krimikomedie med og af Esther Rützow, Kari Brinch, Bent Hansen og Maria Junghans.

Oktober
Torsdag 1. Story Slam – Uteater, Odense
Fredag 2. Brandts Klædefabrik – Fra Industri til Kultur
Lørdag 17. “Først kom øllet” – En tur rundt i Odenses festlige historie

September
Torsdag 3. Story Slam – Uteater, Odense
Tirsdag 8. “For Frihed og Lighed” – Tidens Samling, Odense
Fredag 18. “Et lykkeland” – Fortællinger om og i Hunderup kvarteret, Odense.
Søndag 27. “RUS – Ren, Upålidelig Sandhed” – Broholm Slot

August
Mandag 3. “Gud og Djævel” – Fåborg Fortællescene, Den Gamle Gård, Faaborg
Lørdag 15. Brandts Klædefabrik – Fra Industri til Kultur – Odense
Mandag 17. “Fortolkninger af H.C. Andersens eventyr” på engelsk og dansk – Cubus, Odense
Onsdag 19. “Walters drøm” og Artist Talk – Odense Fagskole
Torsdag 20. Konferencier Story Slam – Speciel Edition “Min Fynske Barndom”, Kulturmaskinen Store Sal, Odense Fredag 21. “Fortolkninger af H.C. Andersens eventyr” Engelsk – Cubus, Odense

Juli
Torsdag 2. “Odense Rådhus” + “Byvandring i H.C.Andersens fodspor”
Lørdag 4.  Brandts Klædefabrik – Fra Industri til Kultur
Tirsdag 7. “Odense Rådhus” og “Byvandring i H.C.Andersens fodspor”
Fredag 18. – mandag 20. Fortæller og underviser på StoryIN – Vrå Højskole
Tirsdag 21. “Odense Rådhus” og “Byvandring i H.C.Andersens fodspor” – Odense
Onsdag 22. “Folkets kærlighed – min styrke” + “Utroligt, men sandt” – 1800-tals marked i Assens
Torsdag 23. “Odense Rådhus” og “Byvandring i H.C.Andersens fodspor” – Odense
Lørdag 25.  Brandts Klædefabrik – Fra Industri til Kultur – Odense

Juni
Tirsdag 9. “For Frihed og Lighed” – Tidens Samling, Odense
Maj
Onsdag 13. Story Slam Workshop
Torsdag 21. Konferencier Story Slam – Uteater, Odense
Fredag 22. Nanna og El Duende” + “Jes” – Privat arrangement, Slagelse
April
Onsdag 9. Story Slam – Workshop – Uteater
Torsdag 16. Konferencier – Story Slam Odense – Uteater
Onsdag 22. “Ørken og Regnskov” – Hans Tausens Kirke, Odense

2014
December
1.december – 15. december: Udstilling af malerier og sortkridtstegninger – Scandinavian Tobacco Group – Assens

Torsdag 11. “Tangoens Rytme” – Kulturmaskinen store sal, Odense

November
1. november – 15. december: Udstilling af malerier og sortkridtstegninger – Scandinavian Tobacco Group – Assens
Torsdag 13. “Tangoens Rytme” og “Frihed i oprørets tid” – Broholm Gods
Torsdag 20. “Løgnhals” – BestTellers

Oktober
Fredag 31. Gru, uhygge og rædsel – Brenderup Realskole
Torsdag 23.  “Tangoens Rytme” og “Frihed i oprørets tid” – Ulriksholm Slot
Søndag 12. “Ingen nåde” – Broholm Gods

September
Installationen “7–9–13 Lad det gå godt”, Odense
Lørdag 6.  “Fortolkninger af Edgar Allan Poe”
Søndag 13. “7 – 9 – 13 Lad det gå godt”
Onsdag 17. Fortællerazzia på Agedrup Skole

August
Installationen “7–9–13 Lad det gå godt”
Torsdag 7.  “7 – 9 – 13 Fortællinger”
Lørdag 9. “7 – 9 – 13 Fortællinger”
Tirsdag 12. “Odense Rådhus” og “Byvandring i H.C.Andersens fodspor”
Torsdag 14.  “Odense Rådhus” og “Byvandring i H.C.Andersens fodspor”
Mandag 18. Onsdag 20., og Fredag 22.  “Busrazzia”
Fredag 22. “Cross Over” Uteater med poetry slammer Nikolaj Johansen og drejeliremusikant Nicolas Koch-Simms

Lørdag 23. “Frihed i oprørets tid” på Teater 95B
Lørdag 23. Story Slam Workshop på Teater 95B
Lørdag 23. Story Slam “Det første kys” på Teater 95B
Torsdag 28. “Tangoens Rytme” og “Frihed i oprørets tid” – Soiré på Glorup Gods

Juli
Mandag 7. “7 – 9 – 13 Lad det gå godt”
Onsdag 9. “7 – 9 – 13 Lad det gå godt”
Søndag 13. “7 – 9 – 13 Lad det gå godt”
Fredag 25. “Med hus og have – Kolonihaver i Odense”

Maj
Fredag 2. og Lørdag 3. “Fanø Fortællefestival”
Torsdag 15. “Når kvinder er værst” – BestTellers
Fredag 23. “Et lykkeland” – Odense
Lørdag 24.  “Noget om kærester og cykler” – Dyreskuepladsen, Odense. Stafet for Livet.

April
Onsdag 2. “Rosenalfen” og “Den Onde Fyrste” fortolkning af HC Andersens eventyr – Indvielse af de nye bybusser i Odense

Torsdag 24.  “Et skæbnesvangert møde”- U-teater
Fredag 25. april. “Med hus og have – Kolonihaver i Odense”

Marts
Lørdag 22.  “Først kom øllet og så blev der festet” – Odense